מכבי הוד השרון - היסטוריה

היסטוריה

קבוצת הבוגרים של המועדון פעילה זה כמה עשורים. באמצע שנות ה-90 אף הייתה בין הקבוצות החזקות בליגה הלאומית. אך לקראת סוף שנות ה-90 ירדה הקבוצה לליגה הארצית שם הייתה עד אמצע העשור הבא. בקבוצה אימנו מאמנים רבים שקפצו לאחר מכן מדרגה, בין השמות הבולטים ניתן למצוא את - אריאל בית הלחמי, יעקב ג'ינו וזיו ארז.
בעונת 2005/06 עלתה הקבוצה לליגה הלאומית ובעונתה הראשונה סיימה במקום ה-9 כשהיא משחקת את משחקיה הביתיים באולם בפתח תקווה. לקראת העונה הבאה 2006/07, הוכשר אולם "עתידים" למשחקי הליגה הלאומית. עיריית הוד השרון גייסה את חברת "סנו" לתת חסות ראשית לקבוצה. הקבוצה נבנתה על ידי המנהל המקצועי של האגודה, ישראל לב, שאימן קבוצות רבות בליגת העל. לקבוצה הוחתם עמי נאווי בעונתו הראשונה על הקווים כמאמן ראשי. הקבוצה הוכתרה כאחת הקבוצות המפתיעות של הליגה לאחר שסיימה במקום ה-6 (מתוך 14) ונכנסה לפלייאוף העליון.

המאמן עמי נאווי המשיך גם בעונה הבאה, 2007/2008, מהעונה הקודמת נשארו 3 שחקנים - גיל בש, אייל אנגל ודניאל גור אריה. אליהם הצטרף גיא קנטור הוותיק. סביב קנטור הובאו שחקנים צעירים כשהמטרה היא לשרוד בליגה. במהלך העונה הוחזר הזר מהעונה הקודמת, סטייסי מורייני. כמו כן, פפי תורג'מן ואוהד הירש הצטרפו לקבוצה, והקבוצה סיימה את העונה באמצע הטבלה.
בוגרים לאומית 2007/07

לקראת עונת 2008/2009 הוחלט על שינוי, עמי נאווי עזב, ובמקומו מונה לתפקיד המאמן נתי כהן הצעיר, שקצר הצלחות רבות בתור מנהל מחלקת הנוער ומאמן קבוצת הנוער בגליל העליון. כהן, ביחד עם עוזר המאמן שמינה - עודד וולפסון, שחקן עבר במועדון, בנו קבוצה חדשה כמעט מההתחלה, כשרק שני שחקנים המשיכו מהעונה הקודמת, אייל אנגל ומוטי מוסקוביץ'. אליהם צורפו מלב השרון אסף ליפשיץ' וניר גולן, ומראש העין שי נחום וליעד כהנא. הרכז הצעיר והמוכשר עודד ברנדווין הוחתם בקבוצה מרמלה, וכמוהו גם הגבוה ייבגני ליוטרין שהגיע מבנימינה. לבסוף צורפו לקבוצה אורן מנסקי - עולה חדש מארצות הברית, והאמריקאי בלייק המילטון שהגיע לאחר כמה עונות ברחבי יבשת אירופה. עונה זו, הייתה עונת השיא של הקבוצה שסיימה את העונה בחצי גמר הפלייאוף של הליגה הלאומית, שם התמודדה מול ברק נתניה שעלתה בעונה זו לליגת העל.


בוגרים לאומית 2009/10

עונה לאחר מכן 2009/2010, הוחלט על קיצוץ של כ-40% בתקציב הקבוצה. הקבוצה, שאומנה על ידי איתי ברקן שגדל במועדון, החלה את העונה טוב אך לקראת סוף הסיבוב הראשון החלה להסתבך בתחתית הליגה. במהלך חודש מרץ הוחלט לראשונה בתולדות הקבוצה לזעזע את המערכת ולהיפרד מברקן.חי דוידי, שאימן את קבוצת הנערים של מחלקת הנוער נקרא לעזור לבוגרים ולהשאירה בליגה. לאחר סדרת ניצחונות משכנעים הקבוצה נשארה בליגה כשהיא מסיימת הרחק מהקו האדום.


בוגרים לאומית 2010/11

לאור ההצלחה הגדולה במשימת ההישארות בליגה, המשיך חי דוידי על הקווים כשהוא מצרף תחתיו את אורי חייטין לעמדת עוזר המאמן. הקבוצה הפתיעה כשהחתימה את גרי גנדל, ישראלי בכיר, שזכה עונה לפני כן באליפות הליגה הלאומית. במהלך כל הסיבוב הראשון הקבוצה דורגה בחלק העליון של הטבלה. כמו בעונה שעברה, הקבוצה החלה להסתבך עם שרשרת הפסדים, ומחזור לפני סיום הליגה הסדירה הוחלט לזעזע את המערכת, להיפרד מדוידי, ולהחליפו בעוזרו, אורי חייטין שאימן במקביל את קבוצת הנוער לאומית. לקראת המשחקים הגורליים, ביקשה ההנהלה גם את עזרתו של המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, ישראל לב. הקבוצה הגיעה למשחק גורלי במסגרת המחזור האחרון של הפלייאוף התחתון מול הפועל בארי, שהמפסידה מביניהן תרד לליגה הארצית. המשחק, שצפו בו כ-550 צופים, היה מותח לכל אורכו והסתיים בניצחון דרמתי של הוד השרון 74:76, ובהישארות עונה נוספת בליגה הלאומית.
    
    
מימין: רמי הדר, ג'ף רוזן וארנון שירן | משמאל: ישראל לב במהלך פסק זמן

בקיץ 2011, נחתם בין מכבי חיפה לבין המועדון הסכם על שיתוף פעולה לעונה הקרובה, בו חיפה תשתתף עם הוד השרון בחלק מעלותם של 2 זרים ו-5 מתאזרחים, שנבחנו במחנה שנערך בפלורידה של הבעלים של ג'ף רוזן. במקביל, המנהל המקצועי של המועדון, ישראל לב הצליח להפתיע כשהחתים לעונה הקרובה את המאמן המוערך ביותר בליגה, רמי הדר. לעומת העונות האחרונות, בקבוצה שמו למטרה לתפוס מקום בפלייאוף העליון של הליגה הלאומית. עונה זו הייתה "עונה לא רגילה" בנוף ההוד השרוני, לא פחות מ-4 מאמנים שונים עמדו על הקווים במשך העונה. זה החל בחודש ינואר כאשר קבוצת האם, מכבי חיפה, ביקשה למנות את רמי הדר למאמנה הראשי בליגת העל. המאמן חנן הירשוביץ סיכם במהירות על הצטרפו לקבוצה. לאחר 3 מחזורים ביקש הירשוביץ לעזוב את התפקיד מסיבות אישיות. לאחר שיחות רבות עם מאמנים שונים, התבקש, המנהל המקצועי, ישראל לב, לעמוד על הקווים באופן זמני עד למציאת מאמן. לב עמד על הקווים במשך 4 מחזורים. את העונה סיים על הקווים שחקן הקבוצה, אבי סוכר. אכן עונה לא רגילה. להבדיל מעונות קודמות, הקבוצה סיימה ברבע גמר הפלייאוף.


קהל רב ממלא את אולם "עתידים" במהלך סדרות פלייאוף 2012/13

בקיץ 2012, נותק הקשר עם מכבי חיפה. לקבוצה הוחתם המאמן רועי חגאי, חניכו של אפי בירנבוים. בתקציב מינימום, הוחתמו שחקנים ישראלים צעירים בינהם- אופי הובר, עידו סטולרו, גיא דותן, דן רפאל, שני ישראלים בכירים- ערן אסנטי וגרי גנדל (הצטרף באמצע העונה). חגאי הצליח להפתיע את כל הליגה עם החתמת שני זרים אנונימיים שלא שיחקו עוד בארץ והפכו ללהיט החם של הליגה- דינמה אודיוקוסה ובובי ווקר. הקבוצה עשתה את הבלתי ייאמן כאשר סיימה במקום ה-3 את העונה הסדירה! העונה החלומית המשיכה. ברבע הגמר הדיחה את אליצור יבנה של נתי כהן, בחצי הגמר ללא יתרון ביתיות הדיחה את הפייבורטית לאליפות, עירוני נהריה.
סדרת הגמר מול עירוני נס ציונה הייתה מרגשת. כל העיר התגייסה ועמדה מאחורי הקבוצה, החל מראש העיר, מר' חי אדיב, ראש רשות הספורט, מר' איציק בן דור, מחזיק תיק הספורט, מר' אלי טימור, תושבים רבים ובעיקר מחלקת הנוער הגדולה של המועדון.
השיא של הסדרה היה המשחק השלישי שהתקיים בנס ציונה במצב של שיוויון 1:1. לא פחות מ-4 הארכות לקחו לקבוצה המקומית להכניע את קבוצתו של חגאי. יש הסוברים שההפסד במשחק זה קבע את תוצאת הסדרה לטובת נס ציונה שהעפילה בסיום הסדרה (3:1) לליגת העל.